Richard Hammond

Richard Hammond Richard Hammond

Richard Hammond, přezdívaný „Křeček“, je anglický komentátor, spisovatel a novinář. Nejvíce je známý díky pořadu Top Gear, kde účinkuje společně s pány Jeremy Clarkson a James May. Ovšem to není jediný pořad, ve kterém jste jej mohli vidět. Moderuje také například pořad Brainiac: Science Abuse (na Coolu Šílená věda), Hammond´s Engineering Connections a Should I Worrry About…? či Total Wipeout.

Richard Hammond se narodil v městě Solihull (hrabství West Midlands) 19. prosince roku 1969. Je vnuk pracovníků v automobilovém průmyslu v Birminghamu. V polovině 80. let se se svou rodinou přestěhoval do Severního Yorkshiru, konkrétně do města Ripon, kde pracoval jeho otec. Po základní škole v Solihullu navštěvoval Harrogate College of Art and Technology a po ukončení studií pracoval pro mnohá rádia včetně Radio York, Radio Cleveland a dalších.

Richard je od roku 2002 ženatý s Amandou Etheridge, známou spíše jako Mindy, a má s ní 2 dcery. Žije s rodinou na panství v Herefordshiru, ale má i byt v Londýně. Rodina vlastní 4 koně, 5 psů, 2 kočky, nějaké kachny, kuřata, kozy a ovce – velice idylické:)

O Hammondovi je také známo, že hraje na basskytaru, rád jezdí na kole a tvrdí, že není důvod řídit Range Rovera ve městě. Je fanouškem Porsche 911 a shledává Pagani Zonda „superautem“, avšak neskrývá svou lásku k monster truckům.

Richard osobně vlastní auta Dodge Charger a Ford Mustang a také Dodge Challenger, který si pořídil na své cestě do Spojených států – jelikož Chrysler nebyl ochotný jej poskytnout Top Gearu z důvodu „přemrštěné krutosti“ moderátorů TG k autům:))

V roce 2007 se Hammond vydal na „Epickou projížďku po Botswaně“, kde našel Opel Kadett z roku 1963 – pojmenoval jej Oliver – a jím také cestoval napříč Botswanou. A ve speciálním dílu Tog Gearu v Bolívii bylo na Hammonda prozrazeno, že má fóbii z hmyzu:)

Hammond se stal členem týmu moderátorů tohoto pořadu v roce 2002. Fanoušky a svými spolupracovníky je často oslovován „Křeček“ kvůli své menší postavě a záběru z jedné epizody, kdy Hammond křečka opravdu napodobuje. Dalším důvodem, proč si z něj Jeremy a James utahují,  jsou jeho bílé zuby, které si nechává podle nich velice často bělit. Určitě jste si všimli v mnoha dílech tzv. „Bělících vtípků“.

V 1. dílu 9. série, po Hammondově havárii ve velké rychlosti, mu spolupracovníci připravili velké uvítání, ale od té doby se o této nehodě nemluvilo. Hammond však v jednom z novějších dílů podotkl: „Jediný rozdíl mezi mým nynějším já a mým já před tou nehodou je, že teď mám rád celer!“ icon smile Richard Hammond
Brainiac: Science Abuse – v roce 2003 se stal Hammond prvním moderátorem tohoto pořadu společně s dvojicí Jon Tickle a Charlotte Hudson, která se připojila k moderování v 2. sérii. Po 4 úspěšných sériích však s moderování Brainiacu skončil a jeho místo převzal Vic Reeves.