Top Gear

topgear 11 300x200 Top GearTop Gear je motoristický pořad převážně o autech. Začal se vysílat v roce 1977 jako běžný pořad pro motoristy. V průběhu doby a obzvlášť od znovuzahájení v roce 2002 se pořad vyvinul spíše do formátu zábavného pořadu s často šokujícími a nepředvídatelnými scénami. Pořad v současnosti uvádí moderátoři Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May. Důležitou postavou v pořadu je záhadný testovací jezdec v bílém overalu, známý pod jménem The Stig (v jednom vydání pořadu hrál Stiga také Michael Schumacher).  Celosvětová sledovanost pořadu je odhadována na 350 milionů diváků.

Premiéry jednotlivých epizod jsou vysílány na britských stanicích BBC – BBC Two a od sezony 14 (2009/2010) také na BBC HD. Pořad je vysílán na různých programech po celém světě (včetně české Prima Cool). Obliba pořadu vedla k vytvoření tří mezinárodních verzí s místním osazením účinkujících – ruské, australské a americké verze Top Gear.

Pořad byl vyzdvihován za styl a přednes, stejně tak i za značné množství kritiky v obsahu a komentářích moderátorů.

Zvláštní kategorií epizod jsou tzv. speciály. V roce 2007 během natáčení pořadu Top Gear: Polar Special dojela expedice Top Gearu v čele s Jeremym Clarksonem a Jamesem Mayem jako první autem na severní magnetický pól. Ve 14. řadě během bolivijského speciálu projeli moderátoři amazonskou džunglí. Projeli Botswanskou pouští a Vietnamem od jihu až na sever na motorkách. Často také pořádají závody aut aj.