The Stig

 

white stig The Stig

Stig je postava, která je v naprosté anonymitě díky svým kombinézám a helmám. Vtipem je, že vlastně nikdo neví kdo, nebo dokonce co, se pod tímto oblekem skrývá. Vymysleli jej moderátor Jeremy Clarkson a producent TG Andy Wilman. „Stig“ byla přezdívka pro nováčky v jejich staré škole.

Stig testuje auta na dráze, stejně jako hvězdní hosté v show. Nejprve nosil Stig černou helmu a kombinézu, ale byl zabit v 1. epizodě 3. série, aby byl nahrazen Stigem s bílým kompletem v další epizodě – tento „Bílý Stig“ žije dodnes. BBC vždy odmítlo zodpovědět otázku kdo se skrývá pod helmou Stiga, proto se stala otázka „Kdo je Stig?“ velmi frekventovanou na internetu.

„Černý Stig“ byl odhalen deníkem Sunday po odvysílání 1. série a je jím údajně Perry McCarthy. Ten svou roli „Černého Stiga“ nakonec přiznal. Tisk mnohokrát proklamoval, že „Bílým Stigem“ je Ben Collins. V červnu roku 2009 byl odvysílán díl, ve kterém se měla údajně odhalit totožnost Stiga, ale nakonec se ukázalo, že to byl opět jen vtip – jako Stig se ukázal v jeho oděvu Michael Schumacher. V srpnu 2010 byla údajně opět odhalena totožnost „Bílého Stiga“, měl jím být Harper Collins. Avšak i potom, co James May prohlásil, že „Bílý Stig“ bude zabit a nahrazen, BBC odmítla potvrdit, zda Collins někdy byl Stigem.

Stig byl v show často porovnáván s jezdci F1. Například Nigel Mansell zajel se Suzuki Liana čas 1:44.6, ale Stig zajel se stejným autem čas 1:44.4. Jako jediný byl schopný jej porazit Rubens Barrichello, a to o pouhou desetinu sekundy.

Clarkson o Stigovi prohlásil, že má opravdu malý mozek, bezcenné názory a poruchu jménem „Mansellův syndrom“. Údajně se Stig bojí zvonů, je zmatený ze schodů, je celý, či z části strojem a jeho hlas je slyšet pouze kočkami. Také prý nikdy nemrká, jeho nohy jsou hydraulické, má dva páry kolen, jeho srdce buší stejně jako tikají hodiny, chytá ryby za pomocí svého jazyka a slídí s vlky po lesech.

V jednom z dílů jeden z moderátorů prohlásil, že se jeho tvář objevila na švédských známkách, jedno jeho oko je varle, vynalezl oponu, jeho snem je vidět Rubense Barichella chyceného do stroje na krájení šunky a jeho mzda je vyplácena v pornografii. Jednou o něm bylo dokonce prohlášeno, že pokud nenatáčí TG, je uložen ve skříni.

Rád poslouchá country, balady, Morseovku, progresivní rock, zvuky velryb, reklamní jingly, tzv. „oplodňováky, písně Eltona Johna, projevy Margaret Thatcherové, motivační nahrávky, ale nejvíce zbožňuje Bee Gees.

Na předávání National Television Awards převzal ocenění pro TG, samozřejmě beze slov, a předal moderátorovi dopis, ve kterém stálo, aby mu dal cenu do levé ruky, jelikož jeho pravá je magnetická a stížnost, že v zasedacím pořádku neměl místo vedle herců z Coronation Street – jelikož se rozhodl, že všichni seveřané jsou jedlí:)