Richard Hammond: o jeho Land Roveru

Large Image 300x168 Richard Hammond: o jeho Land Roveru

Myslím, že bych se měl vám všem přiznat. Nedávno jsem si omylem koupil další Land Rover. Vlastně celkem velkým omylem.

Je to X-Tech Speciální Edice 110 Utility. Je hezký asi jako francouzská vesnická holka v puntíkových letních šatech. A byl i neskutečně drahý s téměř nezměněným designem založeným na krabičce cigaret ze čtyřicátých let. Jsem jím samozřejmě okouzlen. Právě se na něj dívám z okna kanceláře a zjišťuji, že se nemohu soustředit na svou práci, když vidím svého Land Rovera zaparkovaného pod stromy, jeho bronzové odlesky třpytící se skrz závoj zimy a skrze spadané listí a třpytící se pod paprsky slunce, které je nízko nad horizontem.

Dobře, už jsem je vzpamatoval. Není to přece o lesku, že? Jako Nadšenec (ano, použil jsem velké N) do Land Roverů taky vím, že je to i o rzi a úniku tekutin. A podvozek? To jsou dvě obrovské ocelové kolejnice vedoucí od předního nárazníku až k zadnímu s přišroubovaným motorem, koly a karoserií. Dešťová voda kondenzuje ve všech dutinách včetně nejmenších zákoutích a rohů. Tam všude se pak ve velmi krátkém čase proměňuje železo (a v tomto případě mé peníze) v hnědý prach. Právě tento zimní déšť, který teď stéká po lesklé bronzové karoserii, prosakuje dovnitř k nohám řidiče, kde urychluje korozi přepážek.

Nebojte se, nebudu tady sedět a úzkostí si okusovat nehty. Věděl jsem o těchto problémech už dávno před koupí mého vozu, kdy ještě byl na výrobní lince, proto mne nic z toho nepřekvapuje. Je to prostě součástí toho, co zaslepení nadšenci Land Roverů, kterým chybí zdravý rozum, popisují jako potěšení z vlastnictví, Pro ně to je krásné stvoření s vadou na kráse (jako jednorožec s akné nebo mořská panna s nadýmáním). Takoví lidé k těmto vadám tíhnou. Land Rover vyrobený z rezavějící oceli je jednoduchý a lépe vybavený pro boj s každodenním stresem a napětím než jsme my.

V rámci přípravy na natáčení scény v nedávno uvedeném TopGear: Bond Speciál, ve kterém si mne zavolali k řízení Lotusu pro ponoření v nádrži, jsem musel mít lékařské potvrzení k potápění. Myslel jsem si, že budu plavat ve velké nádrži s dýchacím přístrojem. Místo toho přijel doktor do mého domu, kde mi pokládal spoustu otázek a kontroloval, že nejen vydechuji, ale že se i nadechuji podle požadavků potřebných k lékařskému potvrzení.

Šlo hlavně o všeobecnou kontrolu mého srdce a dýchacího ústrojí. Lékař, který mi prováděl testy mne požádal abych si několikrát stoupl na malou plastovou podložku, kterou si sebou přivezl. „Jasně, to můžu udělat“. A taky jsem to udělal. Uvědomil jsem si, že na něj chci udělat dojem s mou kardiovaskulární velkolepostí, proto jsem prováděl něco podobného deset minut před tím, než jsem podstoupil kontrolu srdeční frekvence a tak dále. Zatím co si dělal svou doktorskou práci, řekl jsem mu, že jsem si pravidelně kontroloval svou tepovou frekvenci v posilovně i při běhání. Pomocí těchto hodinek, které mám na zápěstí si zjistím mou tepovou frekvenci tak, jako z jeho pásu na hrudi. „Ach ano“ řekl jsem mu, „vidívám pěkně vysoká čísla na ciferníku, když běžím na tamten kopec“ mávl jsem mužně rukou směrem ke kopci, za oknem kde stál v popředí i můj bronzový Land Rover, který zářil. „Jak vysoká čísla?“ Zeptal se doktor.

Doktor si začal dělat starosti a já jsem měl z toho špatný pocit. „Ehm, 165? No a tady je výsledek. Ukázalo se, že se můžete skutečně přetahovat. Vaše srdce může bít stále rychleji. Pokud tak jako u motoru dosáhnete 12.000 otáček za minutu a držíte je, najednou vám vaše vačková hřídel, ložiska, ventily a zdvihátka začnou létat ven z pod kapoty a rozžhavená ložiska se propálí přes blok motoru. To vše je pro auto špatné, ale ještě horší je to pro člověka.“ To mi, ale nikdo nikdy neřekl. Jaká to hloupá výrobní chyba.

Dívám se na svého tiše rezavějícího Land Rovera zaparkovaného pod stromy. Připadá mi to nesmírně hloupé. Může snad za to, že se jeho podvozek rozpadá rychleji než namočené sušenky a navíc má přece omezovač otáček. Proboha, proč omezovač nemáme i my? No, už začal ten proces rozpadu. Nejsem si ani moc jistý jak dlouho vydrží můj podvozek, než nastane nevyhnutelné. Dosažení lepšího dohledu na výrobě Land Roveru by znamenalo, že veškerá snaha, jejímž cílem by bylo zabránění šíření této koroze, by mohla naopak zapříčinit přetočení motoru, který by byl na odpis. Najednou mi teď Land Rover připadá velmi sofistikovaný. Půjdu znova ven a podívám se na něj.

—————

překlad: Vojtěch Potěšil

zdroj: Oficiální stránky TopGear.com